Выставка-шоу Стальная грань

Виготовлення чохлів

 

Богдан ІВАНКО
статья из журнала "Клинок"
фото автораПридбавши собі новий Вікторінокс я почав шукати під нього чохол. Фірмові чохли мені не дуже подобалися: то розміри не підходили, то фасон.. Саме це підштовхнуло мене зробити свій перший чохол. Пропоную і Вам самому «вдягнути» свого улюбленця. Для своїх чохлів я використовую шкіру 2.5-3 мм завтовшки. Придбати таку шкіру можна на базарах та у спеціалізованих магазинах.


Для виготовлення чохла Вам знадобиться дошка, лист фанери 10 мм завтовшки, шкіра, нитки, голки, зубчате колесо, віск, клей, фарба для шкіри, шило, ножиці, ніж. Отже почнемо.


1, 2. Крок перший, виготовлення приспособи для формування шкіри. Для цього потрібно виміряти те, що в цей чохол буде вкладатися (ніж, мобільний), і додати по 2 мм до товщини і ширини. З дошки виготовіть брусок із заданими параметрами. Отриманий брусок скругліть і трохи зашліфуйте торці.3. Брусок покладіть на фанеру і обмалюйте. Додайте по периметру 5 мм і виріжте рамку. Гарно зашліфуйте внутрішні краї рамки, а кромку трохи скругліть, щоб не прорізати шкіру.4, 5. Потім брусок прибийте цвяхами на дошку. Дошку підберіть таким чином, щоб з кожної сторони бруска було біля 50 мм для закріплення шкіри. Ви отримали дві деталі.6, 7. Тепер візьміть шкіру і відріжте шматок таким чином, щоб з кожного боку було 50 мм запасу, зверху запас не робимо.8, 9, 10. Наберіть у ємність гарячу воду. Температура води має бути така, щоб можна було тримати руку. Покладіть туди шкіру і вимочуйте 15-20 хв. Вимочену шкіру накладіть на «модель» ножа і зафіксуйте. Я використовую для закріплення степлер — швидко й міцно. Закріпіть таким чином, щоб біля верхнього зрізу майже не було натягу, а шкіра повторювала би контури моделі; знизу шкіра трохи натягнута і закріплена «скатом». Потім закріпіть по периметру. так, щоб не було складок.11. Візьміть рамку і акуратно накладіть на шкіру. Потроху притискайте її від нижнього зрізу. Відстань між нижнім зрізом рамки і моделі повинна бути 10-20мм в залежності від товщини моделі. Чим більше товщина тим далі відсовуйте рамку. Руками притисніть з усіх боків. Потім можна скористатися або лещатами, або струбциною. Затисніть нижній край у лещата або струбцину і притисніть рамку яко мога сильніше, але робіть це повільно і акуратно. Коли шкіра витягнулася і рамка притиснута нижнім краємо до дошки з моделлю, притискайте бічні частини рамки і закріплюйте цвяхами або струбцинами. Коли Ви все закріпили таким чином, покладіть цей бутерброд сушитися.12. Коли шкіра висохне, зніміть рамку, витягніть скоби, якими кріпилися шкіра. Візьміть кутник, прикладіть до бічної поверхні моделі, на яку накладено шкіру і відзначте верхній обріз чохла. Довжина чохла має бути на 15-20 мм менша за ніж. Це робиться для зручності діставання ножа.13, 14. Візьміть формовану передню стінку і відзначте припуск для шва. Я це роблю наступним чином. На шматку картону роблю позначку на відстані 5 мм від краю, прикладаю картон у кут і роблю помітку на шкірі, пересуваю по периметру і роблю помітки. Можна застосувати й інші методи, але цей мені сподобався найбільше. Таким чином Ви отримуєте пунктирну лінію. Візьміть ножиці і обріжте по цим поміткам.15. Тепер виріжте задню стінку з клапаном. Щоб визначити якої ширини буде задня стінка, зробіть такі розрахунки: ширина вирізу рамки + 10 мм (те що Ви відклали на шви), а довжина визначається наступним чином. Покладіть передню стінку на нижній край задньої, покладіть ніж всередину, загніть задню стінку через верх ножа на передню і
зробіть відмітку на 20-30 мм нижче верхнього зрізу передньої стінки.16. Відріжте смужку потрібної ширини і приблизної довжини.17. Подумайте якої форми буде клапан і виріжте цю деталь.18. Далі виріжте смужку для ремінної петлі і ремінець для кріплення клапана. На даному чохлі клапан буде закриватися на шпеньок. Якщо Ви хочете — на кнопці, тоді цей ремінець не знадобиться.19. Загніть край ремінної петлі на 10-15 мм від згину відкладіть 40-50 мм (ширина ременя) і 10 мм для прошивки. Відзначте на лицьовій стороні задньої стінки місце
кріплення ремінної петлі.20. Зробіть зріз на зворотній поверхні ремінної петлі.21. Приклейте ремінну петлю.22. Проколіть шилом отвори і прошийте23, 24. Після прошивки пофарбуйте місце під ремінною петлею і зворотню сторону петлі. Потім зігніть петлю і пришийте нижній край. Пришийте ремінець на передню стінку. Якщо Ви хочете фіксувати клапан за допомогою кнопки, то перед зшиванням встановіть кнопку. Покладіть передню стінку чохла на задню і відзначте місце верхнього зрізу передньої стінки. Тепер приклейте передню стінку до задньої. Промажте клеєм по периметру. Клеїти починайте від нижнього зрізу, потім по бічним сторонам, вирівнюючи торці.25, 26, 27, 28. Після склеювання на відстані 2-2,5мм позначте лінію шва. Розмітьте зубчатим колесом або циркулем отвори та проколіть їх шилом. Шило я використовую ромбічне в перерізі. Таке шило прорізає шкіру. Подібним шилом отвори пробиваються таким чином, щоб довша діагональ ромба була під кутом 45 градусів до лінії шва. Орієнтація повинна бути весь час однакова. Кругле шило я теж використовував кілька разів, але мені не сподобалося. При використанні ромбічного шила шов іде хвильками. Та і самі отвори вузенькі і заповнені нитками.


Нитку для шиття натріть воском. Натуральні нитки для міцності. Штучні нитки теж краще натерти, вони краще фіксуватимуться у шві. Довжина нитки має бути в 4 рази довше за довжину шва. Шити можна двома способами: у дві голки і однією. При шитті двома голками обидва кінці нитки заправляються у голки і голки почергово протягують крізь отвори назустріч одна одній.


У випадку однієї голки один кінець нитки заправляється у голку інший вільний. Вільний кінець тримається весь час з однієї сторони в натяг. Голку встромляють у отвір, витягують з іншої сторони, обводять навколо вільного кінця і встромляють голку в той самий отвір, з якого витягнули. Потім витягується голка і фіксується петля.


Таким чином прошийте чохол. Для закріплення кінців я на початку шва роблю додаткову петлю, а вкінці на останньому отворі роблю потаємний вузол. Для цього потрібно скористатися другою голкою. Строміть по черзі голки, але не затягуйте нитки до кінця, залиште петлі з обох сторін. У ці петлі просуньте голки і тоді вже затягуйте нитки. Потім зробіть те саме на один стіжок назад. Коли зробили другий вузол можна обрізати нитки.29, 30, 31. На прошитому чохлі обробіть краї наждачним папером, пробийте отвори під шпеньок і на ремінці. Крім того, на ремінці для гарного надівання на шпеньок потрібно зробити розріз довжиною біля 10 мм від отвору в сторону протилежну відкриванню. Тепер пофарбуйте свій чохол. Для фарбування я використовував фарбу для
шкіри, що придбав на ринку. Фарбу наносив шматочком паролону або пензлем. Фарбу краще нанести кілька разів, щоб колір був рівний. Також для фарбування використовують фарбу для перефарбовування шкіряних виробів від фірми Саламандра у балончиках.


Категория: